۴ المان کلیدی برای عکاس برتر منظره قوی تر

۱۰ شهریور ۱۳۹۶ عکاسی


اگر شما هم مثل من هستید و عاشق عکاس برتر منظره اید، احتمالا تعجب می کنید که چطور عکاسان مشابه می توانند عکس های زیبه همراهیی از چشم انداز کوه های بزرگ یا تصاویر سیاه و سفید به همراهورنکردنی از تپه ها و دره ها بگیرند. به نظر می رسد که آنها یک فرمول مخفی برای «به دست آوردن شانس» دارند. آیا تا به حال در مورد این که روند ایجاد یک عکس منظره قوی چگونه هست، فکر کرده اید؟ به تکنیک ها، ترکیب بندی، زمان بندی، و ابزارهای آن؟ در این مقاله عکاس برتر به آن ها خواهیم پرداخت.

واقعیت این هست که هیچ فرمول مخفی ای برای ایجاد عکس های بهتر از مناظر وجود ندارد. تقریبه همراه همیشه روند کار بسیار مهم تر از تنها گرفتن یک عکس از یک مکان زیبه همراهست. اکثر عکس های منظره عالی در مکان های زیبه همراه گرفته شده اند اما این بدان معنی نیست که هر تصویر گرفته شده از یک منظره زیبه همراه یک عکس منظره عالی هست. اگرچه هیچ قانون بنیادی برای انجام عکاس برتر منظره قوی وجود ندارد، اما چند راه برای تقویت کار شما و این که آن عکس های عالی بیشتر اتفاق بیفتند، وجود دارد.

۱

ایجاد المان های جالب

یک به همراهر یک هستاد عکاس برتر به من گفت که هر عکسی را می توان به همراه توجه به میزان اطلاعاتی که در بر دارد، مورد سنجش قرار داد. آسان هست که بگوییم یک عکس منظره موفق زیبه همراهیی و عظمت یک مکان را نشان می دهد، اما حقیقت این هست که چیزهای بسیار بیشتری در آن وجود دارد. هنگامی که برای گرفتن عکس خود آماده می شوید، به هر چیزی که در داخل کادر قرار می گیرد، توجه کنید. به دنبه همراهل المان های پیش زمینه جالب مانند درختان یا سنگ ها، آب، و حتی افراد یا حیوانات به همراهشید.

به دنبه همراهل راه هایی برای اضافه کردن اطلاعات بیشتر به عکس به همراهشید. به طور کلی، هرچه بیشتر کادر را به همراه المان های جالب پر کنید، تصویر کلی جذاب تر خواهد بود. اما این مسئله جنبه دیگری نیز دارد که گاهی اوقات کمتر، غنی تر هست. مواقعی هست که شما به همراهید بدانید چه چیزی را نبه همراهید در عکس بگنجانید تا احساس بهتری به آن بدهید. به این عکس از یک صبح زمستانی طوفانی نگاه کنید.

احساس تنهایی و انزوا به همراه هستفاده از فضای خالی نشان داده شده هست. در ادامه در مورد ترکیب بندی عکس های منظره بیشتر صحبت خواهیم کرد.

۲

 نورپردازی

بله، بله… مطمئنم که وقتی بحث ایجاد عکس های خوب در میان به همراهشد، شما عبه همراهرت تعقیب نور را شنیده اید. این امر به ویژه در مورد عکاس برتر منظره درست هست. دلیلی وجود دارد که عکاسان عاشق عکاس برتر در ساعات اولیه صبح یا در نور رو به کاهش بعد از ظهر یا اواخر عصر (ساعات طلایی) هستند.

این مسئله به کیفیت نور برمی گردد که آن هم، جذابیت بیشتری به منظره می بخشد. هنگامی که شما نور زیبه همراهیی دارید، کل منظره به چیزی متفاوت تبدیل می شود. در واقع از حالت معمول و عادی فراتر رفته و خارق العاده تر می شود.

گرچه این کار برای من خیلی سخت هست، اما صبح زود از خواب بیدار شدن و بیرون ماندن تا دیر وقت برای عکاسان منظره تقریبه همراه یک ضرورت هست. دلیل آن این هست که زیبه همراهترین نور طلایی در اواخر بعد از ظهر که خورشید به شب می پیوندد، ظاهر می شود. ساعت آبی صبح زود، هنگامی که اولین اشعه های نور بی رمق ظاهر می شود، زمان عالی دیگری برای عکاس برتر از مناظر هست.

حتی مکان هایی که در هنگام ظهر تا حدودی تاریک و کم نور به نظر می رسند نیز می توانند در ساعات اولیه یا انتهایی روز حس کاملا جدیدی پیدا کنند. بنابراین مطمئن شوید که نقاط مختلف را در هنگام سپیده دم و غروب آفتاب امتحان کنید. دلیل خوبی وجود دارد که ما علاقه مندان مناظر واقعا نور را تعقیب می کنیم.

۳

ترکیب بندی

واژه ترکیب بندی ماهیت چگونگی ساخت یا قرارگیری بخش هایی از یک چیز در کنار یکدیگر را توصیف می کند. داشتن بهترین اجزاء تشکیل دهنده کمک زیادی به شما نمی کند اگر ندانید چطور همه آنها را در یک کیک عالی، یک سمفونی زیبه همراه، یا در مورد شما… یک عکس منظره قوی، در کنار هم قرار دهید. نحوه ترکیب بندی المان ها در مناظر شما اغلب می تواند به همراهعث موفقیت یا عدم موفقیت آن شود. به همراهز هم، هیچ قانون واقعی برای ترکیب بندی عکس شما وجود ندارد، اما شیوه های آزمون و خطا شده ای وجود دارد.

خط افق را طوری تنظیم کنید که دقیقا در وسط کادر نبه همراهشد و المان های پیش زمینه یا پس زمینه را در مرکز قرار ندهید تا به جذابیت آن افزوده و تصاویر قوی تری ایجاد کنید.

هستفاده از خطوط فرضی مانند قانون یک سوم (به همراهز هم، این دقیقا یک قانون کلی نیست) به ترکیب بندی تصویر شما کمک می کند.

مهم هست که همیشه به یاد داشته به همراهشید عکس های منظره خود را به همراه توجه به این که چطور احساس می شوند، بگیرید. ترکیب بندی در عکاس برتر منظره به همراهید همراه به همراه انتقال یک احساس به همراهشد، تنها این که ظاهر صحنه خوب به نظر برسد کافی نیست. به همراه ترکیب بندی های مختلف از یک مکان یکسان عکس بگیرید تا وقتی که بتوانید بهترین ترکیب بندی را برای آن منظره خاص پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش های عکاس برتر در زمینه ترکیب بندی

۴

تجهیزات و ملاحظات تکنیکی

اگرچه یک عکس منظره موفق وابسته به داشتن آخرین یا بهترین لوازم و تجهیزات نیست، اما برخی لوازم و جنبه های تکنیکی وجود دارند که به همراهعث ایجاد عکس های بهتری می شوند. به چند نکته در اینجا اشاره شده هست.

۱

هستفاده از یک لنز واید (به همراهز) تر

به همراه وجود این که بسیاری از عکس های منظره قوی را می توان به همراه هستفاده از لنزهای زوم در فواصل کانونی طولانی گرفت، اما به طور کلی لنزهای دارای فاصله کانونی کوتاه (زاویه به همراهزتر) بهتر عمل می کنند. لنزهای زاویه به همراهز به شما اجازه می دهند تا چیزهای بیشتری را در کادر عکس خود بگنجانید.

۲

هستفاده از دیافراگم های کوچکتر

هستفاده از یک دیافراگم کوچکتر، عمق میدان را افزایش داده و المان های بیشتری را در فوکوس قرار می دهد. به یاد داشته به همراهشید، هرچه عدد F بزرگتر به همراهشد، دیافراگم فیزیکی لنز کوچکتر می شود.

۳

هستفاده از یک سه پایه

 وقتی بحث عکاس برتر منظره مطرح به همراهشد، من معتقدم که یک سه پایه محکم به اندازه یک قطعه طلا به همراه وزن آن ارزش دارد. به حداقل رساندن حرکت تا حد ممکن، کلید به دست آوردن عکس های منظره شارپ تر (واضح تر) هست. هستفاده از یک سه پایه، تا بیشترین حد ممکن به از بین بردن لرزش دوربین کمک می کند. این مسئله مهم هست چون به طور کلی دیافراگم های کوچکتر مورد هستفاده در عکاس برتر منظره، نیازمند سرعت شاترهای طولانی تر هستند که نگه داشتن دوربین در دست را نامطلوب می سازند.

ن

نتیجه گیری

یک عکس منظره موفق یک ساختار دقیق از اجزاء تشکیل دهنده مختلف هست. دانستن این که چه چیزی را به همراهید در عکس خود بگنجانید (یا از آن حذف کنید) و درک این که چه موقع بهترین نور وجود دارد، تاثیر زیادی در ایجاد یک تصویر بهتر دارد.

دانستن چگونگی ترکیب بندی المان ها در کادر و تکنیک ها یا لوازم مورد نیاز، هر دو برای به دست آوردن شانس ضروری هستند. ایجاد تصاویر منظره قوی تر به صبر و کمی برنامه ریزی نیاز دارد، اما ارزش تلاش کردن را دارد.

نویسنده: آدام ولش (Adam Welch)

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم