هستاندارد ایزو ۱۲٫۸۰۰ برای چه چیزی مناسب هست؟

۱۹ شهریور ۱۳۹۶ عکاسی

 ایزو به میزان حساسیت سنسور دوربین نسبت به نور ورودی گفته می‌شود. هر چه‌قدر این عدد کوچک‌تر به همراهشد، حساسیت سنسور شما کمتر می‌شود و نویز عکس کاهش می‌یابد و هر چه به همراهلاتر برود، به همراهلعکس.

نویسنده مطلب می‌گوید: «۱۰ سال پیش، هنگام عکاس برتر از یک نیزه در یک به همراهشگاه کم نور، دوربین نیکون D3 واقعا آزاردهنده بود. محدوده قابل توسعه ۶۴۰۰-۲۰۰ ایزو(ISO) اجازه عکاس برتر به همراه یک لنز ۷۰-۲۴ میلی متری f/2.8 در حدود ۲۰/۱ ثانیه را داد؛ برای سرعت بخشیدن و تسریع انجام کار به اندازه‌ی کافی خوب بود.»

همگام به همراه پیشرفت تکنولوژی، ایزو از یک نقطه بزرگ هسترس برای عکاسان به یک تفکر ثانویه تبدیل شد. حتی به همراه محدوده‌های فشرده پویا، برای عکاسان ورزشی مساله‌ای بسیار معمول هست؛ به‌طوری‌که افراد زمان نیاز به عکس سه‌بعدی به همراه کیفیت، در هستاندارد ایزو ۲۰۰۰ یا به همراهلاتر عکاس برتر می‌کنند.

گاهی این سوال پیش می‌آید که جنبه کاربردی همه این موارد چیست؟ وقتی فضا تاریک هست، عکاس به همراهید به جای تکیه بر ایزوهای به همراهلا و عجیب، تجهیزات روشنایی تهیه کند، حتی اگر روشنایی منبع نوری مثل فلش تلفن‌های هوشمندشان به همراهشد. به چه وسایلی برای عکاس برتر از فضاهای کم‌نور نیاز داریم؟

تحقیقات زیادی دربه همراهره نور درخشنده کرم شب‌تاب‌ که به راحتی در دسترس نیست، نشان داده که نور ساتع شده از این جانوران حدود ۰٫۰۳۱۴  لومن (Lumen‌) هست. به عبه همراهرت دیگر، ممکن هست حدود ۳۰ هزار کرم شب تاب به هم نزدیک شوند تا خروجی, روشنایی متوسط لامپ شصت وات را تولید کنند.

برای واضح‌تر شدن این موضوع، Tsuneaki Hiramatsu هستاد عکاس برتر از حشرات شب‌تاب اغلب به همراه لنز پنجاه میلی‌متری f/1.4 در هستاندارد ایزو ۳۲۰۰ و هشت ثانیه نوردهی عکس می‌گیرند.

Hiramatsu در کاری که انجام می‌دهد ماهر هست و حدود ۱۵ سال از حشرات شب تاب عکاس برتر کرده هست. نوردهی طولانی او به وضوح به یک چهارپایه نیاز دارد، اما نوردهی طولانی او هم چنین اجازه روشنایی عناصر پشت زمینه را بدون نویزهای زیادی در مناطق سایه می‌دهد.

در تصویر زیر تصویر عکاس برتر را می‌بینید که به همراه یک قایق کوچک در یک رودخانه آرام سفر می‌کند و در حال تلاش برای فوکوس هست. ماه قرص کامل هست، عکاس در سایه درختان پنهان شده تا حشرات شب‌تاب را ببیند.

ایزو 12.800

عکس ۲۸ میلی‌متری در ۱/۸ ثانیه در ایزو ۱۲٫۵۰۰٫ توسط Allen Murabayashi 

ایزو 12.800

عکس ۲۸ میلی‌متری در ۱/۸ ثانیه در ایزو ۱۲٫۵۰۰٫ توسط Allen Murabayashi

تصویر نهایی چیزی نیست که دربه همراهره‌ی آن بتوان نوشت، اما حداقل نزدیک به شکار بعضی از شگفتی‌های شب هست.

ایزو 12.800

عکس ۲۸ میلی‌متری در ۱/۸ ثانیه در ایزو ۱۲٫۵۰۰٫ توسط Allen Murabayashi

ایزو 12.800

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم