نمایشگاه یحیی دهقانپور به همراه عنوان «سیب سوم»

۱ آذر ۱۳۹۶ عکاسی

جمعه سوم آذر، نمایشگاه عکس‌های یحیی دهقانپور به همراه عنوان «سیب سوم» در گالری آران گشایش می‌یابد.

​در توضیح این نمایشگاه آمده هست:

یحیی دهقانپور درگیر تجربه به همراه ابزار هست. ابزار برای ایشان به مثابه اسبه همراهب‌به همراهزی هایی برای ذهن خلاق‌شان هست؛ از تجربۀ چندین‌‌به همراهرۀ دوربین پین‌هول و بدوی‌‌ترین ابزار پلهستیکی و یکبه همراهرمصرف عکاس برتر گرفته تا پیشرفته‌‌ترین آنها. کسب تجربه جزء جدانشدنی ذات پرسشگر ایشان هست. شوق عکاس برتر در ایشان تمام‌نشدنی هست و هیچ مانع فیزیکی عامل به همراهزدارنده محسوب نمی‌شود. به همراه هستفاده از دکمه «پانوراما» در تلفن‌های هوشمند و تنها به همراه حرکت دست، مجموعه اخیر ایشان شکل گرفته.

لحظۀ قطعی عکاس برتر در این مجموعه جایی ندارد. هیچ قطعیتی وچود ندارد. زمان بعد مهمی نیست. امکانات بیشمار هستند و احتمالات پیشنهاد می‌شوند. بیننده به همراه شک و تردید در هر آنچه ساخته بشر هست مواجهه می‌شود و ذهنیت تثبیت شده او در برابر ساختار و چشم‌انداز پیشنهادی هنرمند به چالش کشیده می‌شود.

یکی از نکات مهم در اغلب عکس‌های این مجموعه کادربندی هست؛ عمودی و کشیدگی تصاویر. در حالت عادی حرکت سر و چشم دیدی افقی از جهان پیرامون می‌سازند، در این مجموعه بیننده مجبور می‌شود که جهان را از دید منظر هنرمند ببیند. به همراه حرکت دوربین برداشتی متفاوت از واقعیت ارائه می‌شود و هنرمند هم‌زمان و در یک لحظه کوتاه دریافت و خلق می‌کند.

به همراه خلق چشم اندازهایی متفاوت، هنرمند واقعیتی جایگزین شده و شاید برش‌هایی از واقعیت را  پیشنهاد می‌دهد؛ خط دیدی نوین، و همه در رهستای مبهم‌کردن آنچه «یقین» پنداشته می‌شوند. شهر عنصر مهمی برای هنرمند هست و «پرسه‌زنی» ایشان پیچیده هست؛ در موج‌های انسانی شهری و در گردش و شریان‌های شهر و لحظه‌های فرار، روایت منحصر بفرد ایشان شکل می‌گیرد.

تسلط یحیی دهقانپور بر ادبیات بخش جدایی‌ناپذیر از شکل‌گیری هنر ایشان هست. روایت به دقت شکل گرفته‌ای در برزش ایشان مشهود هست. بذله‌گوئی و به همراهزیگوشی ذاتی ایشان در کنار ذهن منتقدشان بخش دیگری از ذهنیت این هنرمند را می‌سازد. در عین حال هیچ چیز کاملا جدی و قطعی نیست. این به همراهر نیز درگیری ایشان به همراه موضوع کار و پافشاری بر تسلط بر دوربین و تکنولوژی، احتمالات بی انتهائی برای دیدن دنیا و تامل در مرزهای واقعیت را خلق می‌کند.

گالری آران 

خیابه همراهن خردمند شمالی، کوچه دی پلاک ۱۲

ساعات کار: ۱-۷ هر روز منهای شنبه و افتتاحیه بین ساعات ۴-۸ 

تلفن ۸۸۸۲۹۰۸۶ 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم