نمایشگاه «گذشته‌ی هستمراری» در گالری راه‌ابریشم

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ عکاسی

عکس: تهمینه منزوی
 

   سومین نمایشگاه انفرادی عکس‌های تهمینه منزوی به همراه عنوان «گذشته‌ی هستمراری» از روز جمعه ۲۴ شهریورماه ۹۶ در گالری راه‌ابریشم (شعبه پارک لاله) گشایش می‌یابد.

   چیدمان آثار این نمایشگاه را نیما علیزاده برعهده داشته و همزمان به همراه آیین گشایش از کتاب این مجموعه که توسط نشر نظر به چاپ رسیده هست، رونمایی خواهد شد.

   تهمینه منزوی در بیانیه‌ی این نمایشگاه می‌نویسد: «در کودکی در خانه‌ای صد ساله زندگی می‌کردم. پر از نقوش برجسته بر دیوارها و سقف خانه. همیشه قدرت معماری و فضای قدیمی خانه به من احساس عمیقی می‌داد. گذشته، همیشه بخشی از این خانه بود.

   سالها گذشت، بعد از دیدن عمارت‌های زیبه همراه و تاریخی محل زندگی‌ام که تخریب می‌شوند تا برج‌هایی جای آنها را بگیرند، دوبه همراهره یاد گذشته کردم؛ گذشته‌ی آدم‌هایی که در این خانه‌ها زندگی می‌کردند. زیبه همراهیی منحصر به فردی در لابه لای آجرهای نیمه شکسته و دیوارهای ریخته شده وجود داشت و به همراهعث می‌شد کودکی را در ذهنم به همراهزسازی کنم.

   حسی از جنس ویرانی، کشش و مِیلی عجیب در مواجه به همراه آنها مثل خیلی از بچه‌هایی که برای به همراهزی  جذب خرابه‌ها می‌شوند. همیشه در ویرانه‌ها چیزی از آبه همراهدانی وجود دارد. عنصری که در زمان سفر کرده هست و امروز به ما رسیده. تمام انسان‌هایی که روزی در این خرابه‌ها زندگی می‌کردند، نسبتِ غریبی به همراه امروز ما دارند. انگار هر کدام بخشی از وجودشان را برای ما به یادگار گذاشته‌اند.

   وجود انسان‌ها در پس زمینه‌ی ویرانه‌ها کارکرد این اماکن را برایم تغییر می‌داد. به طوری که این فضاها به همراه حضورِ دیگریِ معاصر تبدیل به مکانی “از نو ساخته” می‌شود. انسان‌ها به همراه حضورشان نه تنها معنای دوبه همراهره‌ای به این فضاها می‌دهند، بلکه نگاهی نو به مفهوم وجودشان در جامعه هم دارند. هر یک انگار برای مرثیه‌ای بعد از ویرانی به آن مکان‌ها آمده‌اند، این آدم‌ها متعلق به همان شهر و کشوری هستند که این خرابه‌ها در آن وجود دارد.

   تعدادی از مکان‌ها در افغانستان هست، افغانستان به دلیل دهه‌ها در جنگ بودنش ،همیشه یادآور ویرانی در ذهنم بوده و تعدادی دیگر از عکس‌ها در چهار گوشه‌ی مختلف ایران هست. اینکه حضور این آدم‌ها، به این خرابه‌ها زیبه همراهیی می آورد، تنها بخشی از ایده‌ی اصلی‌ست و بخش دیگر آن طردشدگی و نامرئی بودن این مکان‌ههست که سعی داشتم  به همراه به تصویر کردن آنها از حاشیه به مرکز سوق داده شوند.»

   تهمینه منزوی، متولد ۱۳۶۷ تهران و دانش آموخته‌ی عکاس برتر در دانشگاه آزاد تهران هست. او بیش از یک دهه هست که عکس می گیرد و فیلم می سازد. «عروسان مخبرالدوله» (۱۳۹۳) و «اندر احوالات من ملقب به تاجبخش» (۱۳۹۴) دو مجموعه ی قبلی او هستند.

   آثار وی تا کنون در شهرهای مختلف از جمله تهران، آمستردام، وین، بوستون، پاریس و رم به نمایش گذاشته شده و چندین جایزه داخلی و بین المللی برایش به ارمغان آورده هست.

گشایش: جمعه ۲۴ شهریورماه – ساعت ۱۶ تا ۲۱
به همراهزدید از این نمایشگاه از ۲۶ شهریورماه تا ۱۷ مهرماه ۹۶ از ساعت ۱۶ تا ۲۰ ادامه دارد.
گالری روزهای شنبه و تعطیلات رسمی تعطیل هست.
گالری راه‌ابریشم (پارک لاله): تهران، بلوار کشاورز، روبروی پارک لاله، بین خیابه همراهن وصال و قدس، ساختمان تکنوآجر، شماره ۲۱۰


نویسنده


دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم