نمایشگاه غفار شکوه به همراه عنوان «دریای درون»

۲۲ دی ۱۳۹۶ عکاسی

«دریای درون» نمایشگاه انفرادی غفار شکوه، دومین نمایشگاه از گروه منفصل به کوشش حسام‌الدین رضایی در گالری گرمساری گشایش می‌یابد.

​در توضیح این نمایشگاه به قلم حسام‌الدین رضایی آمده هست:

ساده‌تر هست بپذیریم عکاس برتر صرفاً نمایش عین به عین از دنیای پیرامون هست، عینیت نو آنگاه چیزی نیست جز سوژه‌های جدید و یافتن آن‌ها. نخستین نسل عکاسان به طور خاص شیفته‌ی این امر بودند و برای یافتن ناشناخته‌ها راهی سرزمین‌های دوردست می‌شدند تا تحفه‌ی تصویری خود را یافته و سپس ارائه‌ کنند. دنیای نادیده‌ی دور و غریب همیشه جذاب و دوست‌داشتنی خواهد شد آن‌گاه که به واسطه‌ی عکاس برتر تبدیل به امر دیده‌شده شود.  همین نگرش هست که هنوز عکاسان را به پیمایش راه‌های طولانی و سفرهای دوردست وا می‌دارد تا سوژه‌ی خود را از میان دیده‌نشده‌ها یا کمتر دیده‌شده‌ها انتخاب کنند تا حداقل برای بخشی از مخاطبه همراهن ره‌آوردی داشته به همراهشند.

 تغییر ابزار به جای سفر کردن و دوردست رفتن هم از آن دست راه‌کارههست، آن‌جا که ماکروگرافی یا عکاس برتر هوایی به همراه تغییر عادت دیدن‌مان تصور قرار دادن دریچه‌ای نو پیش‌ روی‌مان را پر رنگ‌تر می‌کند.

شوربختانه در بیشتر موارد این دریچه‌ چیزی نیست جر تغییر ابزار یا زاویه‌ی دید و ارائه‌ی سوژه‌ای بکر، مرادم این هست که در ماهیت نگاه تفاوتی نمی‌کند.

 خوشبختانه این رویکرد ساده‎انگارانه تنها بخش دنیای عکاس برتر نیست.

عکاس برتر آنجا جذاب‌تر و دیدنی‌تر و عمیق‌تر و معنادارتر و در عین حال عجیب‌تر می‌شود که عادت معمول دیدن ما را تغییر می‌دهد، آن‌جا که دنیای پیرامون‌مان را به همراهر دیگر برای‌مان رمزگشایی می‌کند و تفسیر دیگری از دنیا شاید کامل‌تر، شاید متفاوت‌تر و شاید اندیشمندانه‎‌تر ارائه‌ می‌کند. نه آن‌جا که صرفاً برای‌مان هر دم سوژه‌های جدید رو می‌کند نه آن‌گاه که تنها به سوژه‌های تکراری از زوایای نامتعارف چشم‌مان نگریسته‌ می‌شود. ما به دنبه همراهل روزنه‌ای هستیم که تغییری ماهوی در دیدن ما و درک ما از دنیا ایجاد کند. تغییری شیمیایی و نه فیزیکی، چیزی شبیه کیمیاگری، چون فلفل ادوارد وستون که سانتاگ در کتاب دربه همراهره‌ی عکاس برتر چنین می‌گوید: «فلفل از نمای نزدیک گرفته شده، هیچ قسمتی از آن حذف نشده، و پوست آن روغن یا پولیش خورده هست، که نتیجه‌ی آن هم، کشف و القای حس اروتیک در یک فرم ظاهراً خنثی و برجسته کردن وجه کاملاً ملموس آن هست.»

پس از نمایشگاه موفق خانه از گروه منفصل، این به همراهر غفار شکوه سراغ نزدیک‌ترین و شاید مهمترین و در عین حال تکراری‌ترین بخش از زندگی مردم جنوب رفته هست. دریا

شاید بتوانیم به همراهر دیگر به دریا بنگریم و بپذیریم که کشش خاصی درون آن هست که ما را هر روز فرا می‌خواند. و اگر  درون آن قدم بگذاریم به همراهشد که دریای درون‌مان را در یابیم. شاید همه ‌آنچه از دریا می‌دانیم هنوز هیچ هست. 

زمان‌: ۲۵ تا ۲۹ دی‌ماه

آدرس گالری گرمساری: بندر عبه همراهس، فرهنگسرای طوبی

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم