نمایشگاه عکس «کدخدایان دریاچه» در ارومیه

۲۲ آبان ۱۳۹۶ عکاسی

   نمایشگاه عکس‌های لیلا صبوری «کدخدایان دریاچه» از روز چهارشنبه ۲۴ آبه همراهن‌ماه ۹۶ در بندر شرفخانه ارومیه گشایش می‌یابد.

   در این نمایشگاه پرتره‌های از لیلا صبوری که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ از ناخدایان دریاچه‌ی ارومیه به نمایش گذاشته می‌شود.

   لیلا صبوری در بیانیه‌ی این نمایشگاه می‌نویسد: «دریاچه ارومیه را نمی‌توان به همراه مرز تعریف کرد. دریاچه جزئی از کل هستی هست. خشک شدن دریاچه، بخار شدن آب و به جا ماندن نمک نیست، از بین رفتن بخشی از هویت انسان هست. خشک شدنش، حزنی هست که خوهسته و ناخوهسته بر زندگی نشسته هست.

  انسان بی‌خاطره و بی‌حافظه امروز خوهستِ شناخت خود را دارد و در این جستجو هر روز از طبیعت دور می‌شود. غافل از این که انسان طبیعت هست. همانند دریاچه، انسان نیز جزئی از کل هستی هست.

   کشتی‌سازها، ناخداها و ملوان‌های دریاچه به بهانه‌ی کار، سال‌ها به همراه دریاچه زندگی کرده‌اند. بسیاری از ما، سوار کشتی‌هایشان شده‌ایم. چشم‌های آن‌ها زمانی طولانی دریاچه را نگریسته‌اند. لحظه‌هایی ناب به همراه دریاچه داشته و بخش بزرگی از حافظه‌ی دریاچه را به همراه خود دارند.

   مردانی که به همراه کم شدن آب دریاچه به وادی فراموشی سپرده شده‌اند. همان‌هایی که روزگار پر آبی دریاچه ترسشان از طوفان و گم شدن کشتی‌شان بود و در خیال‌شان نمی‌گنجید روزی به همراهد دریاچه را به همراه خود ببرد و کشتی‌هایشان در نمک بنشیند.

   در این مجموعه عکس در جستجوی ناخدایان بوده‌ام؛ دریا هنوز در خواب‌های این مردان، پر از آب هست. ناخدایان تاریخچه شفاهی از روزگار پرآبی دریا را در سینه خود دارند.

   محل نمایش مجموعه عکس کدخدایان دریاچه، داخل کشتی‌ به نمک نشسته، در بندر شرفخانه هست. تا به همراهر دیگر ناخدایان دریاچه و مسافرها به کشتی‌ها برگردند. به همراه یاد تمام خاطره‌هایی به همراه دریا داشته‌اند.»

   به همراهزدید از این نمایشگاه تا ۲۷ آبه همراهن‌ماه ۹۶ از ساعت ۱۰ تا ۱۷ در بندر شرفخانه ارومیه به‌نشانی خیابه همراهن ساحل، اداره بنادر و دریانوردی، اسکله، کشتی مداین‌ها ادامه دارد.


نویسنده


دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم