نمایشگاه عکس «چشم ما حیرت» در تهران

۲۰ مهر ۱۳۹۶ عکاسی

   نمایشگاه عکس‌های مستند اجتماعی مجتبی حیدری به همراه عنوان «چشم ما حیرت» از روز جمعه ۲۱ مهرماه ۹۶ در میدان امام حسین تهران برپا می‌شود.

   در این نمایشگاه عکس‌هایی به همراه موضوع اربعین در سه بخش به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین همزمان به همراه برپایی این نمایشگاه بزرگ‌ترین گروه تعزیه عراق نیز به مدت ۱۰ تا شب تا اول آبه همراهن ماه ۹۶، هر شب ساعت ۲۰:۳۰ به اجرای برنامه در محل برگزاری نمایشگاه می‌پردازند.

   گفتنی هست این گروه تعزیه ۴۰ نفره برای اولین به همراهر هست که به ایران می‌آیند و تعزیه را به زبه همراهن عربی اجرا خواهند کرد.

   مجتبی حیدری از سال ۹۲ تا ۹۵ یک مجموعه عکس تهیه کرده بود که در سه موضوع آماده ارائه شد. یک بخش به همراه عنوان «دهستان زندگی» که روایتگر ۹ شخصیتی هست که از بصره تا کربلا در ایام اربعین به عنوان خادمین اربعین حسینی خدمت می‌کنند و وی قصه زندگی آنها را دنبه همراهل کرده هست.

   در این بخش قصه شخصیت‌هایی چون غنده شایع مادر شهید مدافع حرم که در شهر نجف ساکن هست، یوسف طوما مرد مسیحی ساکن شهر بصره، طارق نوجوانی اهل شهر الجبه همراهیش، ایاد جلاب مرد ماهیگیری اهل شهر الجبه همراهیش، عبه همراهس عبودی  جوان ٢٩ ساله‌ای ساکن شهر الجبه همراهیش، فاضل جوانی که عضو نیروهای ویژه پلیس عراق هست، هستاد منذر نقاش اهل شهر خضر، محمود ساکن شهر کفل، علی جوانی ۳۵ ساله و ساکن شهر سماوه و عبه همراهس جوانی اهل حله روایت می‌شود.

   بخش دیگر عکس‌های حیدری مربوط به پیاده روی مسیر اربعین از بصره تا کربلهست که در این عکس‌ها نیز قصه‌هایی روایت می‌شود و در نهایت بخش تیپ نگاری زائرین اربعین، بخش سوم این نمایشگاه را تشکیل می‌دهد که در این بخش مخاطبه همراهن شاهد عکس‌هایی خواهند بود که تاکید بیشتری بر «چشم‌های زائران» دارد.

   به گفته عکاس بخش «دهستان زندگی» که بخش اصلی نمایشگاه محسوب می‌شود، روایتگر زندگی اجتماعی تعداد محدودی از خادمین اربعین هست که نشانی از تأثیر ابه همراهعبدالله الحسین بر زندگی آنها در این روایت مشهود هست.


نویسنده


دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم