نمایشگاه عکس‌های دوره‌ی قاجار کتابخانه‌ی مرکزی دانشگاه تهران

۲۲ آبان ۱۳۹۶ عکاسی

هم‌زمان به همراه هفته‌ی کتاب، برای نخستین‌به همراهر گوشه‌ای از گنجینه‌ی عکس‌های دوره‌ی قاجار کتابخانه‌ی مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران در طبقه‌ی هم‌کف این کتاب‌خانه در معرض دید عموم قرار گرفت.

 در این نمایشگاه که به همت بخش نسخ خطی کتابخانه برپا شده یکصد و نوزده قطعه عکس و دو آلبوم عکس به نمایش در آمده هست. قطع عکس‌های به نمایش درآمده از ابعاد ۸*۵ سانتیمتر تا ۳۰*۵۰ سانتیمتر متغیر هست. از جمله عکاسانی که آثارشان در این نمایشگاه ارائه شده هست می‌توان به آنتوان سِوریوگین، عبدالله قاجار، محمدحسن قاجار و حشمت الممالک اشاره کرد که همگی از عکاسان دربه همراهر قاجار بوده‌اند و امضای آنها بر روی حاشیه‌ی عکس‌ها مشهود هست. همچنین عکسی از شعاع السلطنه (شاهزاده‌ی قاجار) به همراه امضای فلیکس نادار(عکاس مشهور فرانسوی قرن نوزدهم) در این نمایشگاه به چشم می‌خورد.

در کنار عکس‌ها و آلبوم‌ها، دو کتاب کهن‌چاپ نیز که از اولین کتاب‌های حوزه‌ی عکاس برتر در ایران به شمار می‌رود، ارایه شده هست: کتاب رساله‌ی عکسیه‌ی حشریه تألیف محمد بن علی مشکوه‌الملک که به همت میرزا محمدخان پیش‌خدمت در سال۱۳۰۷قمری به همراه چاپ سنگی منتشر شده و نیز کتاب علم عکاس برتر جدید نوشته‌ی کارنیک خان دالکیجیان که در مطبعه‌ی فاروس تهران به همراه حروف سربی به چاپ رسیده هست. نمایش فیلم‌ها و تصاویری دربه همراهره‌ی تاریخ عکس و عکاس برتر در ایران نیز بخش دیگری از این رویداد هست.

این نمایشگاه از بیستم آبه همراهن تا یکم آذر ماه، از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۸، پذیرای علاقه‌مندان هست.

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم