نمایشگاه عکس‌های برجسته‌نمای دوره‌ی قاجار

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ عکاسی

   نمایشگاه عکس تاریخی «نگاهی به عکس‌های جهان‌نما» از روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، ساعت ۱۶ به مناسبت روز جهانی موزه‌ها در موزه عکسخانه شهر افتتاح می‌شود.

   این نمایشگاه بخشی از عکس‌های هستریوسکوپی (Stereoscopic) یا برجسته‌نمایی عکاسان دوره قاجار هست که از مجموعه شخصی خانواده‌ی شادروان «علی‌اصغر فولادی‌مهر» گردآوری شده هست. اصل این عکس‌ها برای نخستین به همراهر در ایران به نمایش گذاشته می‌شود. تعداد این عکس‌ها ۵۰ قطعه هست. این عکس‌ها در جریان سفر ناصرالدین‌شاه (در سال ۱۲۸۰ ق/۱۸۶۴ م) به خراسان و بسیاری دیگر از عکس‌های مجموعه، در سفر اول مظفرالدین شاه به اروپا (از ۲۳ فروردین ۱۲۷۹ هـ. ش برابر به همراه ۱۲ آوریل ۱۹۰۰ میلادی و ۱۱ ذیحجه ۱۳۱۷ هـ. ق) عکاس برتر شده‌اند.

   برای «هستریوسکوپی» یا «برجسته‌نمایی» در منابع نوشتاری تاریخ عکاس برتر ایران، عبه همراهرت «عکاس برتر جهان‌نما» برابرسازی شده هست. هستریوسکوپی نوعی روش عکاس برتر هست. در این روش یک دوربین عکاس برتر دو لنزی افقی، به طور هم‌زمان دو عکس به همراه اختلاف فاصله‌ی چند سانتیمتری (مانند چشم انسان) از یک موضوع را ثبت می‌کند. به همراه دیدن این عکس‌ها از میان لنز دستگاه نمایش هستریوسکوپ، ترکیب تصاویر، احساسی از سه بُعد و برجستگی را در ذهن القاء می‌کند.

   به احتمال زیاد «فرانسیس کارلیهان» که برای آموزش عکاس برتر در دربه همراهر ناصری هستخدام شده بود، نخستین دوربین دو لنزی عکاس برتر هستریوسکوپی را به ایران آورد و یکی از اولین افرادی که به همراه این تکنیک آشنا شد، آقا رضا عکاس‌به همراهشی بود. عکس‌های زیادی از او و ناصرالدین‌شاه در آلبوم‌خانه کاخ گلستان موجود هست.

   علاقه‌مندان برای به همراهزدید می‌توانند تا روز پنجشنبه ۳۱ خردادماه ۱۳۹۷ در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۷ و پنج‌شنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ به موزه عکسخانه شهر واقع در میدان هفتم تیر، میدان بهارشیراز، بوستان بهارشیراز مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر به همراه شماره تلفن ۸۸۸۴۸۹۹۳ تماس بگیرند یا به نشانی اینترنتی موزه مراجعه کنند.


نویسنده


دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم