نقد و بررسی کتاب «تاریخ نگاری و عکاس برتر»

۲۰ دی ۱۳۹۶ عکاسی

   در سلسله نشست‌هایی که به همت موسسۀ خانه کتاب در سرای اهل قلم برگزار می‌شود، کتاب تازه منتشر شدۀ «تاریخ نگاری و عکاس برتر» به همراه حضور صاحب‌نظران مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.

   در این نشست داریوش رحمانیان و نعمت الله فاضلی به همراه حضور مترجم کتاب محمد غفوری به معرفی و بررسی کتاب «تاریخ نگاری و عکاس برتر» و مقالات گردآوری شده در آن خواهند پرداخت.

  کتاب «تاریخ نگاری و عکاس برتر» که به همراه گردآوری و ترجمۀ محمد غفوری توسط نشر آگه به تازگی راهی به همراهزار نشر شده هست، مجموعه‌ای از مهم‌ترین مقالاتی هست که به رابطۀ دو سویه و در هم تنیدۀ عکاس برتر و تاریخ متمرکز شده‌اند.

  این کتاب حاوی هفت مقاله هست که توسط مترجم از منابع گوناگونی گردآوری شده هست:

۱. عکس‌برداری از تاریخ/ مارک ماس
۲. تصاویر تاریخ و ناخودآگاه دیدمانی/ گرگوری پاسکالیدیس
۳. عکس: تصویر ساکن/ درک سه‌یر
۴. عکاس برتر و تاریخ/ ویلم فلوسر
۵. تصاویر گذشته: دیدگاه‌های به همراهرت و بنیامین دربه همراهره عکاس برتر و تاریخ/ تیم دانت، گرایم گیلوچ
۶. رویکردهایی روش‌شناختی به گره‌گشایی از عکس‌های تاریخیک/ اریک مارگولیس، جرمی راو
۷. عکس‌ها و حافظه‌ها/ لوئس کوئپنیک

 

  محمد غفوری متولد ۱۳۶۳ در حال حاضر دانشجوی رشتۀ تاریخ دانشگاه تهران در مقطع دکتری هست و کتاب «تاریخ­‌نگاری و عکاس برتر»، پس از کتاب «رویارویی به همراه منابع: راهنمای پژوهش و نگارش تاریخ»، دومین کتابی هست که توسط او ترجمه و روانۀ به همراهزار نشر شده هست.

  علاقمندان برای حضور در این نشست می‌توانند روز دوشنبه ۲۵ دی‌ماه از ساعت ۱۵ الی ۱۷ به سرای اهل قلم واقع در خیابه همراهن انقلاب، خیابه همراهن فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲ مراجعه کنند.


نویسنده


دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم