لنز زوم در برابر لنز پرایم؛ آیا هنوز هستفاده از لنز زوم توجیه دارد؟

۳۰ بهمن ۱۳۹۶ عکاسی

لنز‌های پرایم و زوم ماهیت متفاوتی دارند و دلایل خوبی برای هستفاده از هر یک وجود دارد.

چالش لنز زوم در برابر لنز پرایم یک بحث ناتمام در عکاس برتر و یکی از مسائلی هست که تاکنون به‌طور قاطع حل نشده هست. لزوما همه چیز به این سمت می‌رود که کیفیت مهم‌تر هست یا تنوع. لاکلان تول عکاس حیات‌ وحش، مسابقات ورزشی و غذا هست که در این مقاله به مقایسه لنز‌های پرایم و زوم می‌پردازد. این عکاس به همراهسابقه به‌تازگی وب‌سایتی شخصی برای راهنمایی عکاسان آماتور و مؤلفه‌های افزایش خلاقیت در عکاس برتر راه‌اندازی کرده هست.

اخیرا، کیفیت عکس در حال تبدیل شدن به پرطرفدارترین جنبه‌ی عکاس برتر هست. هم‌زمان به همراه رونمایی سیگما از لنزهای پرایم بسیار به همراه‌کیفیت و خاص سری آرت (Art) و تولید دوربین‌های ۳۶، ۴۲ و حتی ۵۰ مگاپیکسلی توسط شرکت‌های تولید دوربین، دیگر انتخاب‌های بیشتری برای گرفتن عکس‌های دقیق و خاص وجود ندارد. البته اگر شما چنین دوربین به همراه وضوح به همراهلایی داشته به همراهشید، انتظار دارید که بیشتر این امکانات را داشته به همراهشد. به‌طور کلی این بدان معنا هست که به همراهید از لنز پرایم هستفاده کنید. لنزهای پرایم فقط به بهینه‌سازی فاصله کانونی نیاز دارند و از نظر طراحی بسیار ساده‌تر هستند؛ بنابراین تقریبه همراه همیشه بسیار به همراهکیفیت‌ و شارپ‌تر از لنزهای زوم به همراه قیمت مشابه هستند.

لنز پرایم تا زمانی مناسب هست که بتوانید دقیقا سوژه را در قاب قرار دهید. به‌محض اینکه سوژه خیلی دور یا خیلی نزدیک شود، لنز پرایم دیگر کاربردی ندارد.

عکسی زیر را به‌عنوان نمونه مشاهده کنید:

لنز زوم

۵۰۰ میلی‌متر انتهای به همراهزه‌ی لنز ۵۰۰-۲۰۰ میلی‌متری، یک دید بسیار خوب از منظره‌ی این گوزن می‌دهد. برای این عکس خاص، یک لنز پرایم ۵۰۰ میلی‌متری f/4، وضوح، سرعت، زیبه همراهیی و جلوه‌ی بهتر در کنار فوکوس خودکار سریع‌تری به ما می‌دهد. پس برای خلق چنین تصویری، لنز پرایم بهتر هست.

سریع قضاوت نکنید! ببینید وقتی به یک شیء غیرمنتظره مانند گوزن دوم برخورد می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

لنز روم

به‌طور ناگهانی لنز ۵۰۰ میلی‌متری مناسب نخواهد بود و برای گرفتن عکس بهتر مجبور به کوچک کردن آن تا ۳۲۰ میلی‌متر می‌شویم. البته می‌توانید به همراه گام برداشتن به عقب یا جلو، کادر خود را تنظیم کنید. اما در این سناریو من در یک پیاده‌رو بودم که جاده هم درست پشت سر من قرار داشت. این یک مسئله معمولی نیست. زوم کردن به همراه پاها (حرکت برای تغییر کادر) در حالت تئوری بسیار خوب هست؛ اما اغلب در ژانر‌های مختلف عکاس برتر، محیط ما از این امر جلوگیری می‌کند. از این‌رو به تعویض لنز‌ نیاز خواهید داشت و البته ریسک از دست دادن لحظات مهم همواره در کمین هست.

احتمالا هیچ مثال کاربردی‌تر از عکاس برتر ورزشی وجود ندارد؛ هنگام عکاس برتر از مسابقه، هیچ زمانی برای تعویض لنز و هیچ راهی برای نزدیک‌تر یا دورتر شدن از سوژه ندارید.

بررسی عکاس برتر از چند به همراهزی فوتبه همراهل به همراه دوربین نیکون ۵۰۰-۲۰۰ نشان داد که بیشتر عکس‌های خود را در به همراهزه‌ی ۴۰۰-۳۰۰ میلی‌متر، ۲۵ درصد در ۵۰۰ و ۱۰ درصد را در فاصله‌ی کانونی ۳۰۰-۲۰۰ میلی‌متری ثبت کرده بودیم. برای پوشش این محدوده به همراه لنز پرایم به دو یا سه لنز احتیاج دارید و مجبور به برش بسیاری از عکس‌های خود خواهید شد. به‌علاوه، عملیات زوم همواره بسیار سریع‌تر از تعویض دوربین‌ها هست (و اگر چندین دوربین نداشته به همراهشید و مجبور به تعویض لنز به همراهشید، حتی بدتر و زمان‌برتر هست).

لنز زوم

به همین دلیل عموما لنزهایی مانند ۴۰۰-۲۰۰ میلی‌متری f/4 برای عکاس برتر ورزشی به کار می‌روند. به همراهوجود اینکه لنزهای پرایم ۳۰۰ و ۴۰۰ میلی‌متری f/2.8 سریع‌تر، دقیق‌تر و معمولا ازهرجهت بهتر هستند، انعطاف لازم را برای پوشش کامل به همراهزی‌های ورزشی فراهم نمی‌کنند.

همان‌طور که گفته شد، دستگاه‌های مخابره‌ی عکس از راه دور پرایم هنوز هم کاربردی هستند. می‌توانند در عکاس برتر ورزشی هستفاده شوند و تصاویر رؤیایی‌ ثبت کنند. بنابراین گرفتن عکس به همراه کیفیت متوسط به همراه لنز پرایم از عکس متوسط به همراه لنز زوم بهتر هست؛ البته لحظاتی هستند که به دلیل محدودیت فاصله کانونی، قادر به ثبت دقیق آن‌ها نیستید.

برش عکس فقط دورنمای تصویر را به شما می‌دهد و دیگر هیچ راهی برای دستیابی به عکس عریض‌تر به همراه لنز پرایم وجود ندارد. پس شما به همراهید بین اینکه بهترین کیفیت ممکن را به بهای چند فرصت عکاس برتر می‌خواهید یا فرصت‌های بیشتری برای گرفتن عکس‌های بیشتر به همراه کیفیت پایین‌تر، یکی را انتخاب کنید.

برخی لنز‌های بسیار خوب زوم نیکون ۵۰۰-۲۰۰ به دقت لنز‌های پرایم نیستند؛ اما خیلی خوب هستند. لنز‌های ۴۰۰-۲۰۰ میلی‌متری هم در بیشتر موارد خوب هستند. به همراه لنز‌های این‌چنینی، گرفتن عکس‌های رضایت‌بخش کار دشواری نیست. اما برای لنز‌هایی که به این خوبی نیستند چطور؟

در طول سفر به مناطق کوهستانی اسکاتلند، به همراه لنز سیگما که نسخه‌ی قبل از آرت هست، عکس گرفتم. در ۱۲ میلی‌متری بسیار عالی بود؛ اما در ۲۴ میلی‌متری دقت آن به همراهلا نیست. انواع مختلفی از لنز‌های دقیق‌تر پرایم نیز وجود دارند که قسمت‌هایی از فاصله‌ی کانونی را پوشش می‌دهند.

در زیر یک عکس در ۱۲ میلی‌متری مشاهده می‌کنید:

لنز زوم

در یک روز کاملا دلگیر در اسکاتلند و به همراه‌ وجود به همراهد و حرکت آب، گرفتن تصویر پانوراما کار دشواری بود؛ اما به لطف لنز ۱۲ میلی‌متری در دسترس، صحنه‌ی مورد نظر به همراه یک اکسپوژر ثبت شد. ممکن هست فکر کنید که به همراه وجود مناظر پویای اسکاتلند، یک لنز پرایم ۱۲ میلی‌متری کافی هست؛ اما در حقیقت، به‌دفعات مجبور به هستفاده از لنز ۲۴ میلی‌متری شدم.

به‌عنوان مثال در این عکس از آیلین دونان، قلعه به‌طور محسوسی در لنز ۱۲ میلی‌متری کوچک شده هست. بزرگ‌نمایی تا ۲۴ میلی‌متر تنها راه مؤثر برای گرفتن عکسی هست که کاربردی به همراهشد.

لنز زوم

به همراه اینکه می‌توانید به همراه تعدادی لنز پرایم عکس‌هایی بهتری ثبت کنید؛ اما فراموش نکنید که به همراهید همه چیز را در توشه‌ی سفر خود همراه داشته به همراهشید و به همراه آن به کوهستان سفر کنید. من دو لنز دیگر به همراه فاصله کانونی بیشتر برای عکاس برتر از شهر ادینبرو آورده بودم که طبعا دلیل سنگین‌تر شدن کوله‌به همراهر من بودند.

 شاید به همراه بردن تنها یک لنز زوم، احتمال گرفتن عکس به همراهکیفیت را کاهش بدهد؛ اما هنگامی که برای عکاس برتر در سفر هستفاده می‌شود، قطعا یک انتخاب کاربردی هست.

در پایان به‌عنوان نتیجه‌گیری، لنزهای پرایم ابزاری رؤیایی هستند که می‌توانند در دست شگفتی بیافرینند؛ اما این بدان معنا نیست که برای هر موقعیتی بهترین وسیله هستند. در بسیاری از موارد یک لنز زوم به همراه وجود کیفیت پایین اجازه ثبت لحظات جذاب بیشتری به ما می‌دهد. برای مواقعی که شما نیاز به عکس بسیار خاصی دارید، لنز پرایم را بردارید و قدرت نور خالص آن را رها کنید.

فقط عمومی‌تر بودن کاربرد لنزهای زوم را فراموش نکنید. این لنزها زمانی که همه چیز غیر قابل پیش‌بینی هست، پشتیبه همراهن شما و آماده هستند که هر نوع تصویری را به ثبت برسانید.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم