فراخوان شرکت در هجدهمین مسابقه عکس سال یونیسف

۲۰ مهر ۱۳۹۶ عکاسی

 اختصاصی «سایت عکاس برتر»_ فراخوان شرکت در هجدهمین «عکس سال یونیسف» آلمان منتشر شد.
 

 هر ساله کمیته‌ یونیسف آلمان، مسابقه جهانی عکس سال این بنیاد را برگزار می‌کند. دکترHeraeus  Jürgen ریهست این بنیاد در بیانیه‌ای هدف این جایزه را این چنین شرح می‌دهد: «عکس‌های خوب در قیاس به همراه سیل انبوه تصاویر روزمره واجد کیفیتی ویژه هستند. آنها برای لحظاتی نگه‌مان می‌دارند تا دقیق‌تر در آنها نظر کنیم. عکس‌های این مسابقه صرفاً نشانگر واقعیت نیستند، آنها ما را به جهان کودکان می‌برند؛ برخی از آنها شارحِ فلاکت و نومیدی‌ این کودکان هستند و برخی دیگر رؤیاها و امیدهایشان را نشان می‌دهند. مستندنگاری وضعیت این کودکان، مسئولیت‌مان را در قبه همراهل توجه و طرفداری از حقوق‌شان، گوشزد خواهد کرد.»
 

 جایزه این بنیاد که تاکنون به عکاسانی چون یان گراروپ، هستفانی سینکلیر، مارکوس بلیزدیل و اد کاشی اهدا شده هست، شامل یک سفارش کار از کمیته ملی یونیسف آلمان هست که طی یک کنفرانس مطبوعاتی به تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۷ (۲۹ آذر ۱۳۹۶) در برلین و به همراه حضور برنده سال اعلام می‌شود.
 

  پیش‌نیاز شرکت در این مسابقه معتبر، معرفی شرکت‌کننده (nomination) بنا به کیفیت کار وی توسط تعدادی از عکاسان مورد اعتماد یونیسف به دبیرخانه مسابقه هست. بر این اساس، دبیرخانه مسابقه یونیسف از «کاوه رستم‌خانی» عکاس مستند ایرانی ساکن آلمان و «مجتبی عبدالرحیم‌خان» دعوت کرده هست تا مسئولیت معرفی عکاسان کشورهای فارسی‌زبه همراهن و مناطق کُردنشین به دبیرخانه را به عهده گیرند.
 

  بدین ترتیب عکاسان ایرانی‌ای که تمایل به شرکت در مسابقه امسال را دارند می‌توانند روش ارسال کار به کاوه رستم‌خانی و مجتبی عبدالرحیم خان، به منظور معرفی (nomination) به دبیرخانه را در زیر دنبه همراهل کنند:
 

 روش ارسال عکس به آقایان کاوه رستم‌خانی و مجتبی عبدالرحیم‌خان، جهت تایید و معرفی به یونیسف:
 

 _ هر متقاضی می‌‌تواند حداقل ۱۰ عکس و حداکثر ۱۵ عکس را به ایمیل‌های [unicef.poy.me.nomination@gmail.com] و [mojtaba.abdoulrahimkhan@gmail.com ] ارسال نماید.

_ فایل‌ها (عکس‌ها) را به صورت Firstname_Lastname_00x نامگذاری و به صورت مسلسل شماره‌گذاری کنید. 

_  مجموعه ارسالی به همراهید در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ عکاس برتر یا تکمیل شده به همراهشد.

_  عکس‌ها را به همراه ابعاد ۱۸۰۰ پیکسل برای ضلع بزرگتر و dpi۹۶ ارسال کنید.

_ حتما در ایمیل خود موضوع پروژه ارسالی را در حداکثر ۲۰۰ کلمه شرح دهید و نام پروژه را همراه به همراه عبه همراهرت [unicef‌nomination 2017] در موضوع ایمیل بنویسید‌. توجه فرمایید که اگر گیومه‌ها فراموش شوند ایمیل شما به spam خواهد رفت و خوانده نخواهد شد.

_ آخرین مهلت ارسال ایمیل‌ها صبح ۲۳ مهر ۱۳۹۶ در نظر گرفته شده هست.

_ به ایمیل‌هایی که در آنها این روند رعایت نشده به همراهشد یا  موضوع عکس‌ها خارج از موضوع کودک و نوجوان به همراهشد رسیدگی نخواهد شد.

 

 پس از اینکه عکس‌های شما به تایید کاوه رستم‌خانی و مجتبی عبدالرحیم‌خان رسید به دو روش می‌توانید آنها را برای مسابقه ارسال نمایید:

الف) به همراه راهنمایی و کمک آقای مجتبی عبدالرحیم‌خان. شماره تماس: ۰۹۱۲۸۰۴۰۶۱۵ ایمیل: [mojtaba.abdoulrahimkhan@gmail.com]

ب) آپلود عکس در سایت توسط منتخبین: در ادامه فراخوان، روش ارسال عکس توسط عکاسان توضیح داده شده هست.

 

 منتخبین می‌توانند ۱۰ یا ۱۵ عکس که وضعیت زندگی این کودکان را نشان می‌دهد را در سایت مسابقه آپلود کنند؛ عکس‌هایی که نشانگر فتوژورنالیسم در حد عالی و نمایان‌گر تفسیری مصور از شرایط زندگی این کودکان هستند. آخرین مهلت آپلود عکس‌ها در سایت ۱۵ اکتبر ۲۰۱۷ (۲۴ آبه همراهن ۲۰۱۷) در نظر گرفته شده هست.
 

مقررات مسابقه

  1. فقط عکاسان حرفه‌ای سفارش شده توسط کارشناسان بین‌المللی ما اجازه‌ی شرکت در مسابقه را دارند. آنها یک کد ورودی برای ثبت نام در مسابقه دریافت خواهند کرد. داشتن این کد برای ثبت نام و آپلود عکس‌ها ضروری هست.
  2. هر متقاضی فقط می‌تواند یک گزارش تصویری یا مقاله‌ی تصویری و یا مجموعه عکس در سایت آپلود کند که می‌به همراهیست شامل ویژگی‌های فتوژورنالیسم به همراهشد. مجموعه عکس‌ها به همراهید در سال‌های ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۷ گرفته و تکمیل شده به همراهشند. تعداد عکس‌ها به همراهید حداقل ۱۰ و حداکثر ۱۵ فریم به همراهشد. امکان دارد عکس‌ها قبلاً منتشر شده به همراهشند که از این نظر مانعی برای شرکت آنها در مسابقه وجود ندارد.
  3. فرم‌های ثبت‌نام موجود در سایت فقط از ۱ سپتامبر تا ۱۵ اکتبر ۲۰۱۷ فعال هستند. عکاسان می‌توانند در این به همراهزه زمانی ثبت نام کنند. متقاضیان پس از ثبت نام می‌توانند عکس‌هایشان را در رزولوشن dpi ۳۰۰ و حجم۳۰ مگابه همراهیت برای هر عکس آپلود کنند. مهلت نهایی تا ساعت ۱۱:۵۹ روز ۱۵ اکتبر ۲۰۱۷ در نظر گرفته شده هست.
  4. چاپ این عکس‌ها در جلسه داوری به نمایش گذاشته می‌شود. هر گزارش تصویری بدون ذکر نام عکاس، مورد قضاوت هئیت داوران قرار خواهد گرفت. کیفیت فایل آپلودی می‌به همراهیست جوابگوی سطح کلاس گالریِ عرضه‌ی عکس‌ها که در خلال کنفرانس مطبوعاتی ۲۰ دسامبر برگزار خواهد شد، به همراهشد.
  5. عکاسان به همراه ثبت نام آنلاین، بر این موضوع که آنها صاحب اصلیِ عکس‌های ارسالی و حقوق انحصاری‌شان هستند، صحه می‌گذارند. به همراه این کار، آنها رسماً و علناً اعلام می‌دارند که هیچ‌گونه دستکاری‌ای در هیچ‌کدام از عکس‌ها نداشته‌اند خصوصاً در ارتبه همراهط به همراه محتوای آنها. افزودن عناصری به عکس یا حذف عناصری از آن ممنوع هست!
  6. عکاسان به همراه آپلود عکس‌هایشان به کمیته ملی یونیسف، اختیار هستفاده‌ی رایگان از عکس‌های منتخب را می‌دهند. به هر حال الزامی‌ست که کمیته آلمانی یونیسف صراحتاً برنده «عکس سال یونیسف» را اعلام کند و از عکس‌ها در تلویزیون، اینترنت و رسانه‌های چاپی هستفاده کند یا آنها در نمایشگاه‌های مرتبط به نمایش بگذارد.
  7. عکس‌های منتخب از ۲۶‌ام تا ۲۹‌ام سپتامبر ۲۰۱۸ در فتوکینای کلن آلمان به نمایش عمومی در خواهد آمد.
     

 شایان ذکر هست که سال گذشته آریز قادری برنده‌ی جایزه‌ی نخست هفدهمین دوره‌ی عکس سال یونیسف شد و در مسابقه سال ۲۰۱۵ مجموعه‌هایی از صادق سوری و محمد گلچین از ایران شایسته تقدیر شناخته شدند. همچنین در پانزدهمین جایزه عکس سال یونیسف، عبدالله حیدری نیز به عنوان یکی از ۶ عکاس شایسته تقدیر معرفی و در سال ۲۰۱۰ نیز مجید سعیدی، عکاس ایرانی آژانس گتی ایمیجز، به عنوان برگزیده رتبه دوم مسابقه عکس سال یونیسف انتخاب شد.


نویسنده

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم