عکاس برتر در جستجوی فرم: چهره های پنهان مجموعه عکسی از مهدی پاسگر

۱۸ شهریور ۱۳۹۶ عکاسی


مهدی پاسگر: «مدت ٩ سال هست که مجموعه ای را در زمینه «فرم» در طبیعت بکر مناطق مختلف ایران عکاس برتر کردم به همراه عنوان «چهره های پنهان». تا به حال سه نمایشگاه انفرادی در گالری بهزاد و خانه عکاسان و گالری اندیشه به همراه این عنوان و موضوع داشتم. موضوع این آثار فرم و به بیانی ساده به تصویر کشیدن شکل هایی هست که در طبیعت وجود دارد ولی دیدن آن ها نیاز به نگاهی عمیق و دقیق دارد که به همراه جدا سازی سوژه که معمولا بخشی از یک درخت یا صخره یا سنگ و چوب و هستلاکمیت و هستلاکتیت موجود در غارههست، بیننده در آن قاب مورد نظر تصویری از صورت انسان یا یک حیوان و یا حتی موجوداتی تخیلی را می بیند.»


مهدی پاسگر هستم متولد ١٣۵٢، فعالیت عکاس برتر را بصورت جدی از سال ٨۶ آغاز کردم و بصورت اکادمی دوره عکاس برتر را در مرکز آموزش فرهنگی و هنری دانشگاه تهران به مدت ۴ سال گذرانده ام. عضو فدراسیون بین المللی هنر عکاس برتر فرانسه و عضو افتخاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و مدت ٩ سال عضو انجمن عکاسان نگاه هستم که به مدت ٢ سال رئیس هیت مدیره و هم اکنون در سمت مدیرعامل در خدمت اعضای انجمن انجام وظیفه میکنم.


به همراه توجه به تجربه ای که از سه نمایشگاه قبل داشتم برای آثار عنوانی را مشخص نمی کنم ( عنوانی که در ذهنم هست) تا مخاطب به همراه قوه تجسم و تخیل جستجو کند و تصاویر را به همراه حافظه تصویری خود ببیند. در بیشتر موارد مخاطب تصویری را می بیند که من تجسم کردم و گاهی برداشتی کاملا متفاوت دارند، که حتی خود من به همراه توضیحات بیننده قادر به دیدن شکل مورد نظر ایشان نیستم وجالب اینکه در بیشتر مواردهیچ کس نمی تواند به همراه توجه به برداشتی که داشته بیننده دیگر را برای دیدن تصورات خود قانع کند. گرچه در مورد بعضی از فریم ها رسیدن به یک نظر مشترک در ببینده ها ممکن هست موفقیت خوبی بشمار بیاید، اما به عقیده من برداشت های متفاوت از یک اثر، اوج موفقیت آن اثر هست که به درستی نتیجه کار را به مخاطب واگذار می کند، ذهن مخاطب را درگیر موضوع می کند تا بتواند فرم یا شکلی را در آن قاب پیدا کند.

وب سایت و صفحه اینستاگرام مهدی پاسگر


www.mehdipasgar.com

instagram.com/fineartform

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم