عکاسان سال مطبوعاتی ایران معرفی شدند

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ عکاسی

اجرای این مراسم را نادر داوودی بر عهده گرفت و در ابتدای این مراسم عکس یادگاری گردهمایی عکاسان خبری ایران توسط بهنام صدیقی به ثبت رسید.

به همراه آغاز مراسم برگزاری دومین نشان عکس سال مطبوعاتی ایران، جوایز شرکت ایراسو –اسپانسر مراسم- اهدا شد. به این ترتیب به همراه حضور جاسم غضبه همراهن‌پور، حمید فروتن و سعید صادقی روی سن، جایزه عکاس سال به مبلغ سه میلیون تومان به حامد رهستی و منتقد سال (ربع سکه) به نوا جمشیدی تعلق گرفت.

جوایز این بخش همراه به همراه حرفرانی رضا معطریان اهدا شد، این عکاس دربه همراهره فعالیت‌های ایراسو این‌طور توضیح داد: «به همراه وجود این‌که این مراسم به همراه ظرفیت انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران برگزار شده هست اما حامی مالی این رویداد نیز از جنس جامعه عکاس برتر انتخاب شده هست که در طول سال‌های اخیر برگزاری مسابقات عکاس برتر را به طور منظم و مستمر بر عهده داشته هست. ایراسو یک موسسه غیر انتفاعی به مدیرعاملی آقای علوی هست که هدف آن ترویج عکاس برتر در جامعه هست و به همراه اتفاق منسجم و جامعی که از سوی این نهاد در حال انجام هست، چشم‌اندازی حرفه‌ای را پیش رو دارد.»

در ادامه این مراسم حمید فروتن رئیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران گزارشی کوتاه دربه همراهره انتخاب عکاس سال در سال گذشته داد، به گفته او شیوه برگزاری مراسم و اهدای دومین نشان عکس سال مطبوعاتی ایران به همراه توجه به فعالیت بنیاد ورلدپرس فوتو الگوبرداری شده هست. او همچنین از هیات مدیره انجمن عکاسان مطبوعاتی و تیم اجرایی که در برگزاری این مراسم نقش اصلی را ایفا کرده‌اند و همچنین همکاری‌های انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس تشکر کرد. رئیس انجمن صنفی عکاسان در پایان صحبت‌هایش ابراز امیدواری کرد سال آینده در کنار بخش مالتی مدیا، بخش فیلم مطبوعاتی نیز اضافه شود.

در بخش بعدی مراسم، کلیپی از عکس‌های شاهرخ حاتمی پخش شد و احمد مسجد جامعی پس از نمایش این کلیپ، در حرفان کوتاهی گفت: «خوشحالم که نشان عکاس سال به عکس سال تبدیل شد و جا دارد که در این مراسم یاد عبه همراهس عطار، شاهرخ حاتمی و منوچهر یگانه دوست از چهره‌های ملی و بین‌المللی عکاس برتر ایران را گرامی بدارم.» او همچنین به همراه اشاره به فعالیت‌های آلفرد یعقوب‌زاده از او به عنوان یکی از عکاسان شناخته‌شده ایرانی در جهان یاد کرد.

به گفته مسجد جامعی به همراه توجه به این‌که عکاس برتر و خبرنگاری جزو مشاغل سخت به حساب می‌آیند، در شورای شهر مسئله اعطای تسهیلات برای رفت و آمد آسان و ارزان (به دلیل حمل تجهیزات گران قیمت) در نظر گرفته شده هست. او ابراز امیدواری کرد به همراه روی کار آمدن شهردار جدید تهران به زودی این اتفاق اجرایی شود.

داوودی نیز در ادامه صحبت‌های مسجدجامعی به نقش آلفرد یعقوب‌زاده در میزبه همراهنی شاهرخ حاتمی در سال‌های آخر زندگی‌اش اشاره و از او تشکر کرد.

همچنین محمد صیاد روی سن آمد و به همراه تشکر از برگزارکنندگان این مراسم و نمایشگاه عکس سال مطبوعاتی ایران، گفت: «شاهرخ حاتمی ایرانی بود و افتخار می‌کنم که کتاب «الله اکبر» توسط یک عکاس ایرانی ثبت شده هست. او اولین کسی بود که کتابی را از عکس‌های انقلاب به انتشار رساند. هم‌نسلان من برای شاهرخ حاتمی احترام خاصی قائل هستند و من که سال‌ها بود او را از نزدیک ندیده بودم شاید احترام بیشتری نیز برای او قائل بودم. نسل قدیمی عکاس برتر ایران این احترام را برای یکدیگر قائل بودند و امیدوارم این اتفاق در میان نسل جوان‌تر نیز بیافتد.»

در بخش دیگری از این مراسم کلیپی به یاد منوچهر یگانه دوست پخش شد و پس از آن محمدحسین حیدری روی سن حضور یافت و گفت: «آن‌چه از یگانه دوست در ذهن ما مانده هست جوانمردی و سخاوت اوست. البته مسئله‌ای که بیش از هرچیز من و دوستانم در انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس را اذیت می‌کند این هست که سال‌ها پیگیر انتشار عکس‌های او بودیم اما مجموعه عکس‌های یگانه دوست در دسترس قرار نداشت، اما پس از انتشار خبر درگذشت او دیدیم که خبرگزاری ایرنا این‌طور تیتر زده هست: «عکاس بزرگ ایرنا درگذشت» در حالی که در زمان حیات او هیچ‌کدام از مسئولان این مجموعه به همراه وجود به همراهرها درخوهست ما، هیچ کمکی برای در اختیار گذاشتن عکس‌های او به ما نکردند. امیدوارم مجموعه‌های مختلف در زمان حیات عکاسان همراهی لازم را به همراه آن‌ها داشته به همراهشند.»

در ادامه مراسم کلیپی از عکس‌های عبه همراهس عطار نیز به نمایش در‌آمد و محمد اسلامی راد پس از نمایش این تصاویر روی صحنه حاضر شد و خاطراتی را از عبه همراهس عطار به همراهزگو کرد. به گفته او عطار برخلاف بسیاری از عکاسان که بیشتر به بروز بودن تجهیزات خود اهمیت می‌دهند. همواره قدر تجهیزات و دوربین‌هایی را که در اختیار داشت، می‌دانست.

مهدی قاسمی نیز در بخش دیگری از این مراسم روی سن رفت و دربه همراهره برگزاری نمایشگاه ورلدپرس فوتو توضیح داد. به گفته او، این بنیاد در ابتدا برای برگزاری نمایشگاه خود در ایران به همراه نیوشا توکلیان تماس گرفته بود که توکلیان نیز همکاری به همراه انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی را پیشنهاد داده بود و به این ترتیب قاسمی در یک سال گذشته مامور پیگیری این اتفاق از سوی انجمن عکاسان مطبوعاتی شده بود.

در ادامه محمدمهدی رحیمیان روی سن حضور یافت و از یک عمر فعالیت حرفه‌ای اسماعیلی عبه همراهسی به عنوان مدرس پیشکسوت عکاس برتر تقدیر شد.

همچنین عبه همراهسی به همراه اشاره به این‌که خود را یکی از خوشبخت‌ترین انسان‌ها می‌داند، گفت: «اگر فعالیت‌های من در ۲۸ سالی که من مشغول تدریس عکاس برتر بوده‌‌ام موثر بود، در حال حاضر به همراهید تعداد بسیاری عکاس در ایران می‌داشتیم، اما واقعیت این هست که ما فقط تلنگری در ذهن عکاسان ایجاد می‌کنیم و اگر کسی آن‌را دریافت می‌کند از هستعداد و توانایی خودش هست.» او همچنین از همسرش به خاطر حمایتی که در این سال‌ها از او داشته هست، تشکر کرد.

بخش بعدی این مراسم به بزرگداشت عکاسان پیشکسوتی تعلق داشت که توسط کمیته‌ای متشکل از محمد صیاد، عبه همراهس میرهاشمی، محسن شاندیز، محمد نوروزی و فرهاد سلیمانی انتخاب شده‌اند.

به این ترتیب اعضای کمیته ویژه تقدیر از پیشکسوتان به همراه کامبیز نوروزی، عبه همراهس طالب، احمد مسجد جامعی، محمد فرنود و حجت‌الاسلام دعایی روی سن حضور یافتند و از جهانگیر رزمی، عبه همراهس ملکی و محمد اسلامی راد همراه به همراه پخش کلیپی دربه همراهره فعالیت حرفه‌ای آن‌ها، تقدیر به عمل آمد.

در ادامه این مراسم، برندگان یازده دوربین طلایی عکس سال مطبوعاتی معرفی شدند، پیش از این لیست نامزدهای هر بخش از سوی انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران اعلام شده بودند.

برندگان نهایی بخش محیط زیست:

تک عکس: مجتبی اسماعیل زاده

مجموعه عکس: مهدی پرامخو (مجموعه عکس «ریزگردها»)

برندگان نهایی بخش عکس خبری:

مجموعه عکس: حسین ولایتی (برای مجموعه عکس «آزادسازی حویجه عراق»)

تک عکس: یلدا معیری (برای تک عکس خبری «اعتراضات دی‌ماه»)

معیری پس از دریافت جایزه خود از وجود مشکلات زنان در جامعه عکاس برتر گلایه کرد و وضعیت اشتغال آن‌ها را بغرنج دانست. معیری تأکید کرد: من در حال حاضر بیکار هستم و بسیاری از خانم‌های عکاس مانند من بیکار هستند.

برندگان نهایی بخش عکس مستند اجتماعی:

تک عکس: سمیه فرضی (برای تک‌عکس «راهی به سوی خانه»)

مجموعه عکس: سحر فعله گری (برای مجموعه عکس «دور از خانه»)

برندگان نهایی بخش عکس ورزشی:

تک عکس: جاوید نیکپور

مجموعه عکس: آریا جعفری (برای مجموعه عکس فوتبه همراهل به همراهنوان)

جعفری جایزه خود را به به همراهنوان فوتبه همراهلیست و هواداران فوتبه همراهلی به همراهنو اهدا کرد.

برندگان نهایی بخش عکس پرتره:

تک عکس: مقداد مددی

مجموعه عکس: اصغر خمسه (برای مجموعه عکس «ژنتیک»)

برنده نهایی بخش مالتی مدیا: ابوالفضل نسایی (برای مالتی مدیا «به همراهبه همراه اسید ریخت»)

عکس کاور از اعتراضات دی‌ماه ۹۶ – یلدا معیری

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم