توضیح مُد نوردهی برنامه: چگونه به طور خلاقانه دیافراگم و سرعت شاتر را تغییر دهیم

۲۰ مهر ۱۳۹۶ عکاسی


به همراه عکاس برتر در مُد نوردهی برنامه، نتایج خلاقانه تری بدست آورید. در این آموزش مُد برنامه (Program Mode) – یا مُد P – ما به بسیاری از سوالات رایج در مورد این که این مُد چیست و چطور کار می کند پاسخ خواهیم داد، و همچنین به شما نشان می دهیم که چگونه به همراه تغییر دیافراگم و سرعت شاتر نتایج خلاقانه تری به دست آورید.

مُد تغییر برنامه چیست؟

تغییر برنامه (Program Shift)، که تحت عنوان برنامه انعطاف پذیر (Flexible Program) نیز شناخته شده هست، یک مُد نوردهی نیمه خودکار پیشرفته هست – هرچند یک گزینه بر روی صفحه گردان مُدهای دوربین شما نمی به همراهشد.

چیزی که شما آنجا پیدا خواهید کرد حرف P هست، که مخفف مُد برنامه (Program) می به همراهشد. این حرف را انتخاب کنید، و دوربین هم دیافراگم و هم سرعت شاتر را تنظیم خواهد کرد تا بهترین نوردهی ای که برای صحنه یا سوژه ای که در حال عکاس برتر از آن هستید تشخیص می دهد را ایجاد کند.

به همراه این حال، می توانید به صورت دستی انتخاب دوربین را لغو کرده، و آن را به ترکیب متفاوتی از دیافراگم و سرعت شاتر «تغییر دهید». به همراه انجام این کار شما در واقع وارد مُد تغییر برنامه می شوید.

پس تغییر برنامه کمی شبیه چرخاندن صفحه گردان تنظیمات در جبران نوردهی هست؟

نه دقیقا. جبران نوردهی شما را قادر می سازد تا نورسنج دوربین را لغو کنید تا یک تصویر روشن تر یا تاریک تر ایجاد کنید، اما تغییر برنامه هیچ تاثیری بر روی روشنایی یک تصویر ندارد.

نوردهی پیشنهادی دوربین همانطور به همراهقی می ماند: شما تنها می توانید از ترکیب متفاوتی از دیافراگم و سرعت شاتر برای دستیابی به آن هستفاده کنید.

چرا من به همراهید بخواهم از ترکیب متفاوتی از دیافراگم و سرعت شاتر هستفاده کنم؟

زمانی که بحث نوردهی مطرح به همراهشد، مُد برنامه همیشه گزینه امنی هست. دوربین زمانی که صحنه را نورسنجی کرده و نوردهی را تنظیم می کند، فاصله کانونی لنز را در نظر می گیرد، و فرض می کند که شما در حال عکاس برتر به صورت دستی هستید.

در نتیجه، تلاش می کند تا یک سرعت شاتر سریع را برای ایجاد تصاویر شارپ، بدون اثرات لرزش دوربین تنظیم کند. این بدین معنی هست که در نور کم، بزرگترین دیافراگم موجود بر روی لنز را انتخاب خواهد کرد تا مطمئن شود که از سریع ترین سرعت شاتر هستفاده می شود.

تنها زمانی که سطوح نور به اندازه کافی روشن به همراهشند، یک دیافراگم کوچکتر برای افزایش عمق میدان انتخاب خواهد کرد که به همراهعث می شود قسمت بیشتری از تصویر شارپ به نظر برسد.

اگرچه این خبر خوبی برای عکس های سریع هست، اما بعید هست که ترکیب دیافراگم و سرعت شاتر تنظیم شده توسط دوربین نتایج خلاقانه ای ایجاد کند.

شما ممکن هست بخواهید از یک سرعت شاتر آهسته تر از سرعت شاتر پیشنهادی هستفاده کنید، تا به عنوان مثال هر گونه حرکت را به صورت تاری ثبت کنید، یا زمانی که دوربین بر روی سه پایه محکم شده هست، بتوانید یک دیافراگم کوچکتر در شرایط کم نور انتخاب کنید.

تغییر برنامه این کنترل خلاقانه را به شما می دهد، اما آن را به همراه سهولت هستفاده از یک دوربین کامپکت ترکیب می کند.

عکس از مارکوس هاوکینز (Marcus Hawkins)

این مُد کمی خودکار به نظر می رسد – پس چرا از مُد خودکار دوربینم هستفاده نکنم؟

تغییر برنامه چیزی هست که تحت عنوان یک مُد نیمه خودکار شناخته شده هست: شما می توانید به دوربین اجازه دهید تا کل روند گرفتن عکس را کنترل کند، یا می توانید آستین های خود را به همراهلا بزنید و برخی از تنظیمات را به صورت دستی انجام دهید.

به عنوان مثال، می توانید یک حساسیت ایزو انتخاب کنید، تراز سفیدی و سبک تصویر را میزان کرده، و جبران نوردهی را تنظیم کنید. مُد خودکار دوربین شما – آیکون سبز بر روی صفحه گردان – این سطح آزادی را به شما نمی دهد.

ممکن هست بتوانید یک تنظیمات درایو انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که فلاش را فایر کنید یا نکنید، اما این تقریبه همراه تمام کاری هست که می توانید انجام دهید.

مُدهای اولویت دیافراگم یا اولویت شاتر چه فرقی به همراه تغییر برنامه دارند؟

در هر دوی این مُدها، شما یک جنبه از نوردهی را انتخاب می کنید – دیافراگم (در اولویت دیافراگم) یا سرعت شاتر (در اولویت شاتر) – و دوربین به صورت خودکار این جنبه را به همراه یک سرعت شاتر یا دیافراگم مناسب تطبیق می دهد.

هنگامی که شما به همراه عجله در حال کار هستید، به راحتی می توانید تنها بر روی قسمتی که به صورت دستی انتخاب می کنید تمرکز کرده و از بررسی کردن تنظیماتی که دوربین انتخاب کرده هست غافل شوید.

گاهی اوقات این امر می تواند به نتایج ناامید کننده منجر شود. مُد اولویت دیافراگم را در نظر بگیرید: همانطور که شما دیافراگم را تغییر می دهید، سرعت شاتر ممکن هست برای ارائه تصاویر دستی شارپ به شدت افت پیدا کند.

تغییر برنامه می تواند گزینه بهتری برای عکس های سریع به همراهشد که در آنها زمان کمی برای فکر کردن وجود دارد. شما می توانید کنترل شاتر را فشار دهید و مطمئن به همراهشید که دوربین همیشه سرعت شاتری را انتخاب می کند که نتایج شارپ تری به شما خواهد داد.

هستفاده از تغییر برنامه چه معایبی دارد؟

اگر می دانید که یک افکت خاص مانند یک عمق میدان کم یا یک سرعت شاتر آهسته می خواهید، اغلب کار کردن در مُد مناسب ذکر شده در به همراهلا می تواند سریع تر به همراهشد.

نیاز به اسکرول (حرکت) کردن در میان محدوده وسیعی از ترکیب ها در تغییر برنامه تا وقتی به ترکیبی برسید که بهتر از همه به همراه افکت مورد نظر شما مطابقت داشته به همراهشد، کمی بیشتر طول می کشد.

در بعضی از دوربین ها، هر گونه ترکیب نوردهی «تغییر یافته» در تغییر برنامه تنها زمانی که نورسنج دوربین فعال هست، در دسترس خواهد بود.

اگر شما انگشت خود را از روی دکمه شاتر بردارید و دیافراگم یا سرعت شاتر از منظره یاب یا صفحه LCD شما محو شود، نوردهی تغییر یافته از بین می رود.

هنگامی که شما بر روی دکمه شاتر ضربه می زنید تا مجددا نورسنج را فعال کنید، به مُد برنامه به همراه ترکیب اولیه دیافراگم و سرعت شاتری که توسط دوربین پیشنهاد شده هست، برمی گردید.

نویسنده: جف میر (Jeff Meyer)

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم