افتتاحیه نمایشگاه «شاعرانه‌های شهری» | عکاس برتر: خبر و مقاله، آموزش، گالری، فروشگاه

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ عکاسی

نمایشگاه اله یار نجفی به همراه عنوان «شاعرانه‌های شهری» روز جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ در گالری آران گشایش خواهد یافت.

نازیلا نوع‌بشری در شرح این نمایشگاه نوشته هست:

  «اله یار نجفی شاعر شهرههست. او ترجمانی جدید از مجموعه‌هایی از کلمات را پیشنهاد می‌دهد: نام اماکن، نشانه‌های دیجیتالی و تبلیغاتی؛ تا به یادمان آورد که شهرها مجموعه‌ای از نام‌ها و کلمات هستند. انرژی و سرعت شهرهایی که در آنها زندگی کرده به‌طور واضح تأثیرگذار بوده‌اند. این شاعر در خیابه همراهن‌های شهر قدم میزند و به مدد تجربه زیسته‌اش معمولی‌ترین زوایای زندگی روزمره را در قالبی نو به همراهزگو و برجسته می‌کند. او کلمات پراکنده شده در شهر را جمع می‌کند تا به همراه بیانی شمرده و متمرکز هویت خود را به تصویر کشد و زیست خود در میان اجرها و سازه‌های شهری را توجیه کند. هیجان و سرخوردگی‌های زندگی روزمره شهری لحظاتی گذرا هستند و اگر شاعران شهرها که این دقایق را ضبط و به همراهزگو می‌کنند و می‌خوانند و خاطره می‌سازند، نبه همراهشند شاید ما کمتر توضیح و توجیهی برای زیستن خود در این میانه بیابیم. در دنیای مدرن امروزی‌مان که در آن وسعت هستفاده از وسایل ارتبه همراهطی الکترونیکی و شبکه‌های مجازی   گسترده هست، به لطف این شاعران و نویسندگان شهری که گذرگاه‌ها و عرصه‌های جدید شهری را کاوش و سیاحت می‌کنند، شهروندان امکان برقراری ارتبه همراهط مجدد به همراه فضای واقعی پیرامون خود را پیدا می‌کنند.

  انرژی این “شهرگرد” عناصر مکانیکی و طبیعی را به همراه هم تلفیق می‌کند. دامگاهی که در آن فرم‌های گیاهی و صنعتی در کنار هم قرار می‌گیرند؛ لایه‌های بسیاری که برش و نموداری از زندگی شهری هستند. به همراه هر لایه رنگ روی ورق‌های پلهستیکی چاپ شده لنتی کولار،  هنرمند مجموعه‌ی از پنجره‌ها و دریچه‌ها را به همراهز می‌کند، پنجره‌هایی که هریک به تنهایی بخشی از قصه را روایت می‌کنند و در کنار هم به حافظه جمعی‌مان اضافه می‌شوند.

  در کولاژ عکس‌های هنرمند، موجودات پیوندی (هیبریدی) آزاد هستند که در آسمان‌ها حرکت کنند، فارغ از قید و بند آجر و سیمان؛ پرواز خیال‌انگیزی که جذاب و غریب هست.

  در ویدئو “شطحیات”، به معنای حرفوری در زمان وجد صوفیان، شعر عاشقانه‌ی شکل می‌گیرد، شاید خطاب به دختری و یا خود شهر، انتخابی که به مخاطب واگذار می‌شود. در این اثر نیز هنرمند مجموعه‌ی از کلمات را انتخاب می‌کند و به همراه در کنار هم گذاشتن و خواندن این کلمات به همراه ریتمی مشخص و پرمعنی، شعری نظم دار و زیبه همراه و سؤال برانگیز را می‌سازد. این رویه در مکعب‌های روبیک او نیز تکرار می‌شود،- در شبه همراههتی غریب و  نزدیک به همراه بلوک‌های ساختمانی شهری- به همراهز هم ذهن به همراهزیگوش هنرمند مجموعه‌ی از کلمات و مفاهیم را در ترکیب‌های متعدد پیشنهاد می‌دهد.

  هم در معنا و هم در پردازش ذهن خلاق و عمق بینش هنرمند مشهود هست. او درگیر شهر هست و دغدغه تأثیر مخرب ولع انسانی و شهرنشینی بر طبیعت را به تصویر می‌کشد. در دنیای مطلوب او شهروندان یک شهر در یک قصه زندگی می‌کنند، در شهرهایی که ایده آل نیستند ولی واقعی هستند. شهرها به‌مثابه قلمرو ایده‌ها و بسترهایی که که زشت و زیبه همراه در کنار هم قرار می‌گیرند و کثرت و  چندگانگی و افسون و وقار زندگی را در آغوش می‌گیرند.»

 

افتتاحیه: جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ از ساعت ۱۶ تا ۲۰
نمایشگاه تا ۱۱ اسفندماه ادامه دارد. (ساعات کار: ۱۳ تا ۱۹)
نشانی: کریم‌خان زند، خیابه همراهن خردمند شمالی، کوچه دی، پلاک ۱۲


نویسنده


دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم