افتتاحیه نمایشگاه «دریای درون» در بندرعبه همراهس

۲۱ دی ۱۳۹۶ عکاسی

   نمایشگاه انفرادی عکس غفار شکوه به همراه عنوان «دریای درون» دوشنبه ۲۵ دی‌ماه در فرهنگسرای طوبی گالری گرمساری بندرعبه همراهس افتتاح خواهد شد. غفار شکوه عضو گروه عکاسان منفصل بندرعبه همراهس هست و نمایشگاه او بعد از نمایشگاه گروهی «خانه»، دومین نمایشگاهی هست که گروه عکاسان منفصل در بندرعبه همراهس برگزار می‌کنند.

  حسام‌الدین رضایی که سرپرستی این نمایشگاه را بر عهده داشته در بیانیۀ این نمایشگاه نوشته هست:

  «ساده‌تر هست بپذیریم عکاس برتر صرفاً نمایش عین به عین از دنیای پیرامون هست، عینیت نو آنگاه چیزی نیست جز سوژه‌های جدید و یافتن آن‌ها. نخستین نسل عکاسان به طور خاص شیفتهٔ این امر بودند و برای یافتن ناشناخته‌ها راهی سرزمین‌های دوردست می‌شدند تا تحفهٔ تصویری خود را یافته و سپس ارائه‌ کنند. دنیای نادیدهٔ دور و غریب همیشه جذاب و دوست‌داشتنی خواهد شد آن‌گاه که به واسطهٔ عکاس برتر تبدیل به امر دیده‌شده شود. همین نگرش هست که هنوز عکاسان را به پیمایش راه‌های طولانی و سفرهای دوردست وا می‌دارد تا سوژهٔ خود را از میان دیده‌نشده‌ها یا کمتر دیده‌شده‌ها انتخاب کنند تا حداقل برای بخشی از مخاطبه همراهن ره‌آوردی داشته به همراهشند.

  تغییر ابزار به جای سفر کردن و دوردست رفتن هم از آن دست راه‌کارههست، آن‌جا که ماکروگرافی یا عکاس برتر هوایی به همراه تغییر عادت دیدنمان تصور قرار دادن دریچه‌ای نو پیش‌ رویمان را پر رنگ‌تر می‌کند. شوربختانه در بیشتر موارد این دریچه‌ چیزی نیست جر تغییر ابزار یا زاویهٔ دید و ارائهٔ سوژه‌ای بکر، مرادم این هست که در ماهیت نگاه تفاوتی نمی‌کند.

  خوشبختانه این رویکرد ساده‎انگارانه تنها بخش دنیای عکاس برتر نیست.
  عکاس برتر آنجا جذاب‌تر و دیدنی‌تر و عمیق‌تر و معنادار‌تر و در عین حال عجیب‌تر می‌شود که عادت معمول دیدن ما را تغییر می‌دهد، آن‌جا که دنیای پیرامونمان را به همراهر دیگر برایمان رمزگشایی می‌کند و تفسیر دیگری از دنیا شاید کامل‌تر، شاید متفاوت‌تر و شاید اندیشمندانه‎‌تر ارائه‌ می‌کند. نه آن‌جا که صرفاً برایمان هر دم سوژه‌های جدید رو می‌کند نه آن‌گاه که تنها به سوژه‌های تکراری از زوایای نامتعارف چشممان نگریسته‌ می‌شود. ما به دنبه همراهل روزنه‌ای هستیم که تغییری ماهوی در دیدن ما و درک ما از دنیا ایجاد کند. تغییری شیمیایی و نه فیزیکی، چیزی شبیه کیمیاگری، چون فلفل ادوارد وستون که سانتاگ در کتاب دربه همراهرهٔ عکاس برتر چنین می‌گوید: “فلفل از نمای نزدیک گرفته شده، هیچ قسمتی از آن حذف نشده، و پوست آن روغن یا پولیش خورده هست، که نتیجهٔ آن هم، کشف و القای حس اروتیک در یک فرم ظاهراً خنثی و برجسته کردن وجه کاملاً ملموس آن هست.”

  پس از نمایشگاه موفق خانه از گروه منفصل، این به همراهر غفار شکوه سراغ نزدیک‌ترین و شاید مهم‌ترین و در عین حال تکراری‌ترین بخش از زندگی مردم جنوب رفته هست؛ دریا. شاید بتوانیم به همراهر دیگر به دریا بنگریم و بپذیریم که کشش خاصی درون آن هست که ما را هر روز فرا می‌خواند. و اگر درون آن قدم بگذاریم به همراهشد که دریای درونمان را در یابیم. شاید همه ‌آنچه از دریا می‌دانیم هنوز هیچ هست.»

روزهای به همراهزدید: ۲۵ تا ۲۹ دی‌ماه ۱۳۹۶
ساعات به همراهزدید:۱۷ الی ۲۱
آدرس: بندرعبه همراهس/ خیابه همراهن آیت‌الله غفاری/ فرهنگسرای طوبی/ گالری زنده‌یاد گرمساری


نویسنده


دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم