اختتامیه و اعلام برگزیدگان جشنواره‌ خانه دوست

۱۵ اسفند ۱۳۹۶ عکاسی

   پنجمین جشنواره ملی عکس خانه دوست به همراه معرفی برندگان، رونمایی کتاب جشنواره و تقدیر از اساتید پیشکسوت عکاس برتر زیارتی به همراه حضور جمع کثیری از هنرمندان عکاس مشهدی، اساتید عکاس برتر مشهد و تهران، مسئولین و علاقمندان در نگارخانه رضوان مشهد به کار خود خاتمه داد.

    به گزارش دبیرخانه جشنواره، محمدعلی چمی‌گو مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در ابتدای این مراسم، ضمن عرض ارادت به همه آنان که در مسیر هنری خود به امام رضا (ع) خدمت می‌کنند، گفت: «در همه مشاغل برای افراد موقعیتی پیش می‌آید که از شغلشان برای امور دنیوی و زندگی روزمره خود هستفاده کنند، اما بعضی‌ها لیاقت پیدا می‌کنند که از شغل هنری خود در مسیری هستفاده کنند که هرکسی توفیق آن را پیدا نمی‌کند.»

   سپس در ادامه مراسم کیارنگ علایی، دبیر پنجمین جشنواره ملی عکس خانه دوست به تشریح رویکرد جشنواره پرداخت و گفت: «در دوره‌ای به سر می‌بریم که عکس همگانی و همه‌جایی شده و امروز تقریبه همراهً جایی نیست که از آن عکاس برتر نشود. پیشرفت تکنولوژی و دموکراسی تصویر، موجب تورم تولید شده و عکس را از یک کالای نفیس و تأمل برانگیز به یک کالای کم ارزش تبدیل کرده هست. در این میان، جشنواره‌ی خانه دوست، به یکی از رویکردهای عکاس برتر پرداخته که در این سال‌ها مهجور و در سایه مانده هست: یعنی عکاس برتر مستندگرایانه که همواره به همراه اهدافی چون کارکرد به همراهیگانی، توجه و شیفتگی به بشریت، توجه به طبقه فرودست، ثبت وضعیت رو به دگرگونی احوال مردم یا اماکن، روح آرمان‌گرایی و اصلاح‌طلبی شناخته شده هست. در دورانی که عکاس برتر مستند اجتماعی به دلیل عدم حمایت‌های مادی و معنوی لازم، و نداشتن اسپانسر و حامی رو به سکوت و انزوا می‌رود، اصرار داشتیم این رویکرد را به جد دنبه همراهل کنیم. تلاش ما در انتخاب رویکرد مستندگرایانه و تطبیق فایل‌های خام و اصلی عکاس برتر شده توسط عکاسان به همراه تک تک عکس‌های منتخب داوران، نشان از این مهم دارد. به طوری که پس از داوری تعدادی از عکس‌های برگزیده داوران را به دلیل عدم برخورداری از فایل خام یا مونتاژ و دست کاری حتی جزئی در عکس از بخش مسابقه حذف کردیم و می‌دانیم اگرچه این امر خوشایند عکاسان محترم این آثار نیست، اما این اصرار در گذر زمان، ما را به افق‌های روشن‌تری از رویکرد ناب مستندگرایانه و تعهد و رسالت واقعی عکاس در این حوزه رهنمون می‌کند و تصویری واقعی از عکاس برتر مستند را برای آینده پایه‌گذاری خواهد کرد.»
 

   علایی به همراه بیان اینکه جشنواره ملی عکس «خانه دوست»، در مجموع میزبه همراهن ۵۹۱۲۱ اثر در موضوع زیارت در طول پنج دوره فعالیت بوده هست، افزود: «هشتگ جشنواره در محیط اینستاگرام به همه‌ی علاقمندان این امکان را می‌دهد که تمام عکس‌های به همراهرگذاری شده را تماشا کنند و کتاب جشنواره نیز در همه ادوار منتشر و عرضه شده هست و می‌تواند منبع مطالعاتی برای علاقمندان به پژوهش به همراهشد.»

معرفی برگزیدگان 

   آرای نهایی هیئت‌داوران، متشکل از مجید سعیدی، ساسان مویدی، محمدمهدی رحیمیان، سعید محمودی ازناوه و فاطمه بهبودی در پنجمین جشنواره ملی عکس خانه دوست بدین شرح اعلام شد:

– در بخش عکاس برتر حرفه‌ای

  شهروز جلادت از رشت، حمید عزیزی خانقاهی از سنقر و حجت اله عطایی از قم به ترتیب نفرات اول تا سوم شناخته شدند و دبیرخانه جشنواره به همراه اعطای دیپلم افتخار، نشان جشنواره و مبلغ پنجاه، سی و بیست میلیون ریال از آنها تقدیر کرد.

– در بخش عکاس برتر موبه همراهیلی

  ضمن تقدیر از فاطمه پزشکی مقدم از تهران، امیر عنایتی از تربت‌حیدریه، مطهره جلیلی از همدان  و محمد سجاد نصرتی از تهران به ترتیب عناوین اول تا سوم را به خود اختصاص دادند و دبیرخانه جشنواره به همراه اعطای دیپلم افتخار، نشان جشنواره و مبلغ سی، بیست و ده میلیون ریال از نفرات اول تا سوم تقدیر کرد.

– در بخش عکاس برتر معماری اماکن اسلامی

   جایزه عکاس برگزیده به مبلغ سی میلیون ریال به امیرمهدی نجف لو شهپر از همدان اعطا شد.
 

تقدیر از پیشکسوتان

   در این مراسم، از حمید عربلین، امیرحسین صفرلی، علی اصغر ناصری‌مهر، حسن توکلی و فرامرز عامل بردبه همراهر به عنوان پیشکسوتان عکاس برتر زیارتی به همراه اعطای نشان جشنواره، دیپلم افتخار و هدیه نقدی تقدیر شدند.

رونمایی کتاب جشنواره

  در پایان این مراسم مدیر عامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی محمد علی چمی‌گو  و دبیر جشنواره کیارنگ علایی از کتاب نفیس پنجمین جشنواره ملی عکس خانه دوست رونمایی کردند.

   کیارنگ علایی در توضیح این کتاب به حاضرین گفت: «در ویرایش و خروجی عکس های سیاه و سفید روشی را به کار بسته ایم که تن مایه های اضافی به حداقل برسند و تثبیت رنگ در عکس های رنگی پس از چاپ را نیز بتوانیم به خوبی کنترل کنیم، کتاب در شمارگان دوهزار نسخه و به همراه صحافی دوخت به همراه نخ اعلا آماده شده هست که در پایان مراسم به حاضرین اهدا و از این پس نیز در کتاب فروشی ها عرضه خواهد شد».

  شایان ذکر هست نگارخانه رضوان تا پایان این هفته میزبه همراهن آثار برگزیده پنجمین جشنواره ملی عکس خانه دوست خواهد بود و علاقمندان می‌توانند جهت به همراهزدید آثار همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۶ تا ۱۹ به نگارخانه رضوان مشهد مراجعه نمایند.
 


نویسنده

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم